52. Góralski Karnawał: Wyjątkowe spotkanie miłośników folkloru w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska stanie się centrum kultury ludowej, przyciągając na teren Podhala nie tylko turystów, ale także najbardziej utalentowane grupy kolędnicze z różnych regionów Polski oraz tancerzy z górskich subregionów. To wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia ogólnopolskiego – 52. Góralskiego Karnawału.

Rozpoczęcie Karnawału wiąże się z premierą specjalnego albumu pt. „ŚLEBODNI DUCHYM – Pnioki, Krzoki, Ptoki”, będącego efektem pracy Roberta Krawczyka, odpowiedzialnego za fotografie, oraz Grzegorza Kapli, autora tekstów. Album ten jest swoistym hołdem dla osób, które są nieodłącznym elementem karnawałowego świata. Zdjęcia i wywiady do publikacji zostały przygotowane w 2022 roku podczas obchodów 50-lecia tego folklorystycznego święta.

Pierwszy dzień Karnawału obfituje również w wydarzenia teatralne. Wyróżniamy tutaj przedstawienie „Chory z urojenia”, które będzie prezentowane przez Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Historia autorstwa Moliere’a została przeniesiona do góralskich realiów za sprawą adaptacji Jana Gutta-Mostowego.

Tradycyjnie, w czwartek 8 lutego, odbędzie się paradny przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i gośćmi specjalnymi, który oficjalnie otworzy 52. Góralski Karnawał.

O godzinie 15:00 nastąpi rozpoczęcie najbardziej istotnej części Góralskiego Karnawału – przesłuchania konkursowe grup kolędniczych. O godzinie 20:00 widzowie będą mogli zaś podziwiać konkurencje taneczne, a dokładniej zmagania w tańcu zbójnickim oraz popisie par tanecznych.

Wieczorne spotkania będą pełne folkloru dzięki występom takich zespołów regionalnych jak „Małe Pieniny” i „Pienińskie Wiyrchy” z Krościenka nad Dunajcem, „Mystkowianie” z Mystkowa czy „Kicora” i „Goroli” ze Słowacji.