Apel burmistrza Nowego Targu: Zachowajmy czystość naszego powietrza

Kiedy nadchodzi kolejny sezon grzewczy, mieszkańcy Nowego Targu otrzymują upomnienie od burmistrza miasta. Burmistrz wskazuje na istotność bezwzględnego przestrzegania zakazu spalania odpadów w domowych kotłach grzewczych i systemach centralnego ogrzewania, podkreślając jednocześnie negatywny wpływ takich działań na zdrowie wszystkich obywateli.

Podpalanie śmieci nie jest rozwiązaniem problemu z odpadami, a wręcz przeciwnie – stanowi naruszenie prawa. Przede wszystkim jednak naraża nas i naszych najbliższych na ryzyko wystąpienia chorób, w tym tych o charakterze nowotworowym.

Nie wolno zapominać, że nawet bezpośrednie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, w którym zawarte są wielkie ilości pyłów pochodzących ze spalania węgla czy wilgotnego drewna, jest niezdrowe. Istotne jest również posiadanie aktualnych przeglądów kominiarskich. Dzięki regularnemu profesjonalnemu sprzątaniu komina i kotła możemy uniknąć pożarów, zredukować zużycie paliwa i zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery.

Burmistrz przypomina również o uchwale antysmogowej, która obowiązuje na terenie województwa małopolskiego od roku 2017. Zgodnie z nią, kotły bezklasowe, opalane węglem lub drewnem, muszą być wymienione do dnia 30 kwietnia 2024 roku.