Tradycje i kolorystyczne zwyczaje procesji Bożego Ciała w Bukowinie Tatrzańskiej

Górale Bukowiny Tatrzańskiej dają wyraz swojemu szacunku dla świąt religijnych poprzez uroczyste przyodziewanie się w tradycyjne stroje regionalne. Istotnym elementem tej tradycji jest procesja Bożego Ciała, podczas której młode góralki noszące feretrony ubierają się od stóp do głów w biało. Ich stroje składają się z jasnych gorsetów oraz spódnic, podkreślając tym samym uroczysty charakter tego dnia.

W kulturze Górali Bukowiny Tatrzańskiej interesującym zwyczajem jest dobieranie kolorów tradycyjnych strojów w zależności od charakteru obchodzonego święta. Święto Matki Boskiej Zielnej i Zwiastowania Pańskiego, znane w regionie jako Anielska, obchodzone jest w niebieskich strojach. Podczas uroczystości odpustowych w dniu Najświętszego Serca Pana Jezusa, góralki odziewają się w czerwone stroje. Zielone Świątki, zgodnie z nazwą, są okazją do założenia zielonych ubiorów.

Dla najważniejszych w roku liturgicznym świąt, jakimi są Wielkanoc i Boże Narodzenie, Górale z Bukowiny Tatrzańskiej wybierają stroje o czystym, białym kolorze. Ten zwyczaj podkreśla nie tylko znaczenie tych dni, ale także pozwala na wyróżnienie ich w świadomości społeczności lokalnej.