Nowy podatek dla turystów w Zakopanem – Burmistrz odpowiada na kontrowersje

Burmistrz miasta Zakopane, przekonuje, że ugruntowane decyzje sądowe dotyczące opłaty miejscowej za bezprawne korzystanie z miasta zostały podjęte na podstawie „niewłaściwych i niesprawiedliwych przepisów”.

Radni tego malowniczego miasta pod Tatrami postanowili, że od nadchodzącego roku turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Zakopane, muszą ponownie wpłacać opłatę miejscową. Koszt za wizytę w tym urokliwym mieście, położonym u stóp Giewontu, wyniesie dwa złote od każdej osoby za każdy dzień pobytu. Istnieje również możliwość, że kwota ta zostanie zwiększona w nadchodzących miesiącach, jako że uchwała przyjęta w tej kwestii dopuszcza możliwość wprowadzenia takowych zmian.

Zakopane znów obłoży turystów opłatą mimo sprzeciwu Naczelnego Sądu Administracyjnego

W praktyce, jeśli czteroosobowa rodzina spędzi tydzień w Zakopanem, będzie musiała zapłacić dodatkowo 56 złotych. Jest to jedynie koszt opłaty miejscowej – nie obejmuje on dodatkowych wydatków na rezerwację noclegu. Dzięki temu rozwiązaniu, skarb miasta Zakopane zasili dodatkowym dochodem szacowanym na niemal 5 milionów złotych rocznie.