Pasja i tradycje góralskie – rozmowa z Bartłomiejem Koszarkiem na temat Góralskiego Karnawału

Bartłomiej Koszarek, pochodzący z Bukowiny Tatrzańskiej, to pasjonat Podhala. Niesie on w sercu głęboką miłość do autentyczności tego regionu, a jego emocje narastają, kiedy ma okazję obserwować uśmiech Tatr oraz fascynujące zachowanie halnego. Opowiada nam o magnetycznej sile przyciągania Podhala, o unikalnej kulturze góralskiej i o zbliżającym się Góralskim Karnawale, który odbędzie się od 7 do 11 lutego.

Historia Góralskiego Karnawału sięga kilkudziesięciu lat wstecz i jest utrzymana w rodzinnej tradycji. Jest to również wydarzenie, które łączy wiele instytucji w wspólnym celu. Często pytamy się skąd wszystko się zaczęło?

Historia pierwszego Góralskiego Karnawału rozpoczyna się w 1973 roku, kiedy to mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej podjęli decyzję o jego organizacji. Wtedy prezesem Domu Ludowego był Józef Koszarek – ojciec Bartłomieja. Obok niego stał również Adam Sawina oraz Muzeum Rabczańskie, Muzeum Tatrzańskie i wiele innych instytucji z terenu Podhala, w tym również lokalny zespół góralski. Dzięki ich współpracy powstał plan utworzenia pierwszego Góralskiego Karnawału, którego kluczowym celem było i nadal jest zachowanie bożonarodzeniowych i noworocznych tradycji góralskiego chodzenia po kolędzie. Przegląd grup kolędniczych stanowił serce tego wydarzenia – na początku był to tylko przegląd, a obecnie jest to ogólnopolski konkurs dla autentycznych grup kolędniczych, które w czasie organizacji pierwszego Karnawału wędrowały od domu do domu.