Sekrety wiejskich teatrów – odkrywanie piękna zanikającej kultury polskiej wsi

Rzadko spotykane dzisiaj inscenizacje, które prezentowane są na wiejskich scenach teatralnych, stanowią barwne i dynamiczne przedstawienia autentycznych obrzędów oraz dawno zapomnianych zwyczajów. Przenoszą nas one do czasów, kiedy jeszcze istniały niegdyś powszechne prace domowe i gospodarskie, których dziś już prawie nie znamy. Jak słusznie podkreślił prof. Lech Śliwonik, te spektakle to prawdziwe skarby zanikającego piękna, mające swoje korzenie w głęboko zakorzenionej kulturze polskiego obszaru wiejskiego.

Inicjatywa „Zwyki” powstała z fascynacji tym niecodziennym, unikalnym zjawiskiem, jakim jest współczesny teatr folklorystyczny. Chęć prezentacji najpiękniejszych efektów jego ciężkiej pracy przez cały rok zainspirowała dyrekcję Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana do umieszczenia ich w swoim repertuarze.

Spoglądając jednak na to z bardziej konkretnego i historycznego punktu widzenia, „Zwyki” wywodzą się z sejmików wiejskich grup teatralnych. Te są programowane i koordynowane przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Każdego roku na początku odbywa się pięć takich sejmików, które obejmują swoim zasięgiem cały kraj – Bukowinę Tatrzańską, Osięciny, Ożarów koło Wielunia, Stoczek Łukowski oraz Tarnogród. Natomiast jesienią najciekawsze i najbardziej wartościowe przedstawienia mają szansę zaprezentować się podczas finałowego sejmiku w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury na Lubelszczyźnie. A to właśnie stamtąd „najlepsze z najlepszych” przedstawień docierają na scenę Teatru Polskiego.