Uwaga narciarze: Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed zbyt wczesnym szusowaniem!

Choć szczyty Tatr pokryte są bielą śniegu, Tatrzański Park Narodowy (TPN) przypomina, że jest jeszcze za wcześnie na zimowe szaleństwo na nartach. Przyrodnicy z TPN uważają, że póki co ilość śniegu nie wystarcza, aby skutecznie osłonić zarówno roślinność jak i skały.

Z końcem listopada, do Tatr zawitała oczekiwana zima. Miłośnicy trekkingu górskiego z radością wyjęli ze skrzyni sprzęt narciarski, jednak warto mieć na uwadze, że jest to dopiero początek sezonu zimowego. Jak przekazał Tomasz Zając – przewodnik i edukator pracujący dla TPN – możliwość uprawiania sportów zimowych na terenie parku jest uzależniona od tego, czy pokrywa śnieżna odpowiednio chroni roślinność. Jak na razie, ten warunek nie jest jeszcze spełniony.

W środę rano pomiar śniegu na Kasprowym Wierchu wykazał 68 cm białego puchu. Dolina Pięciu Stawów Polskich pokryta była 65 cm śniegu, podczas gdy Hala Gąsienicowa mogła pochwalić się 47 cm. W Zakopanem i na partiach reglowych, śniegu jest jednak zdecydowanie mniej – tylko do 5 cm.