Żegnamy wieloletniego proboszcza tatrzańskiej parafii i honorowego obywatela Zakopanego, ks. Stanisława Szyszkę

Smutek ogarnął mieszkańców Zakopanego oraz wiernych Parafii Tatrzańskiej Świętego Krzyża, która poinformowała o odejściu do wieczności jednego z najbardziej szanowanych duchownych regionu – ks. Stanisława Szyszki. Ta smutna wiadomość została podana do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych parafii. W oświadczeniu można przeczytać prośbę o modlitwę w intencji zmarłego.

Zakopiańska wspólnota straciła nie tylko duchownego, ale także człowieka silnie związanego z lokalnym życiem społeczno-kulturalnym. Ks. prałat Stanisław Szyszka, urodzony w Spytkowicach koło Chabówki w roku 1941, był znaczącą postacią regionu tatrzańskiego. Przyjął święcenia kapłańskie w 1964 roku i od tego czasu służył wiernym w roli budowniczego kościoła Św. Krzyża i wieloletniego proboszcza parafii tatrzańskiej.

Na emeryturę przeszedł w 2012 roku, ale nie zrezygnował z duchowej służby, kontynuując pomoc w obowiązkach duszpasterskich. W uznaniu jego wkładu w rozwój parafii i miasta Zakopane, w 2023 roku został uhonorowany tytułem honorowego obywatela tego pięknie położonego miasta.

W słowach pożegnania, wygłoszonych przez ówczesną radną Lucynę Galicę-Jurecką, przewodniczącą komisji kultury w poprzedniej kadencji rady miasta, można dostrzec wielki szacunek dla zasług ks. Szyszki. Jego zaufanie Bogu, determinacja i zdolność do doskonałej współpracy z ludźmi były bodźcem do budowy kościoła parafialnego w jednym z najpiękniejszych miejsc Polski. To symbol, który od pokoleń dominuje nad parafią – krzyż na Giewoncie stał się drogowskazem dla działalności proboszcza w Zakopanem od 1981 r., zarówno pod względem duszpasterskim jak i materialnym.