Parada Gazdowska odbyła się po raz kolejny

Parada Gwiazdowska jest tradycją, którą w Bukowinie Tatrzańskiej celebruje się regularnie. Miejscem wydarzenie jest zawsze Wierch Rusiński. W tym roku paradę połączono z zawodami w skiringu oraz ski-skiringu i wyścigiem kumoterek. Na miejscu była także publiczność, która zachwycała się widowiskowością tego zdarzenia.

Warto wspomnieć, że Parada Gwiazdowska na stałe zapisała się w lokalną i nie tylko kulturę. Nie bez powodu znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Taki status wymaga tego, aby potraktować tę okoliczność z należytym szacunkiem i obejść ją w odpowiedni sposób.

Czym tak właściwie jest Parada Gazdowska?

Parada Gazdowska to nic innego, jak uroczysta prezentacja zaprzęgów zimowych. Biorą w niej udział osoby pochodzące z góralskich ubrani, którzy występują w swoich tradycyjnych strojach. To świetna okazja, żeby zobaczyć, jak wygląda góralski folklor na żywo. Co roku zachęca się, aby wśród widowni znalazły się całe rodziny, łącznie z dziećmi.

Polacy bardzo lubią góralskie klimaty. Takie atrybuty jak ciupaga stały się na dobre częścią polskiej tradycji i historii. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że ciągnie nas w góry, nawet jeśli jesteśmy z zupełnie innych stron.

Czytaj także: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej – co trzeba wiedzieć?