Dolina Chochołowska – perła polskich Tatr

Choć znacznie krótsza Dolina Kościeliska przebija ją sławą i liczbą odwiedzających, to Dolina Chochołowska wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Nie ma co się dziwić – to piękne miejsce oferuje cudowne widoki i nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego od zwiedzających.

Na co zwrócić uwagę podczas spaceru po Dolinie Chochołowskiej?

Dolina Chochołowska – najważniejsze informacje

Dolina Chochołowska ma długość ok. 7,5 kilometra i położona jest w Tatrach Zachodnich. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością już od początków XX wieku, a obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Większość turystów decyduje się na krótki i przyjemny spacer po dolinie, choć z jej obszaru prowadzi wiele ciekawych szlaków umożliwiających dostanie się w wyższe partie Tatr i wejście na szczyty takie jak Wołowiec, Rohacze, Ornak czy Starorobociański Wierch. Różnice wysokości w trakcie spaceru Doliną Chochołowską są relatywnie niewielkie, dzięki czemu jest to trasa odpowiednia dla seniorów oraz osób z małymi dziećmi. Łączna długość spaceru od wylotu do końca doliny to ok. 15,5 km.

Z czego słynie Dolina Chochołowska?

Dolina Chochołowska słynie głównie z pięknych widoków, choć po drodze znajdują się też różne, ciekawe atrakcje takie jak kapliczki czy… wejścia do jaskiń.

Oczywiście te ostatnie są zamknięte dla zwiedzających, ale w okolicy doliny znajduje się kilka systemów jaskiń, które wciąż są badane przez speleologów. Najsłynniejsze z nich to dwa Schrony, położone przy Skale Kmietowicza, nazwanej tak dla upamiętnienia przywódcy powstania chochołowskiego z 1846 roku. Po drodze można natrafić na kilka bacówek, w których na sprzedaż są sery owcze lokalnej produkcji.