Zabezpieczenie willi Dom Doktora po pożarze

Po tragicznym pożarze, który nawiedził zabytkową willę Dom Doktora w Zakopanem, Narodowy Instytut Dziedzictwa podjął się pierwszych niezbędnych działań mających na celu ochronę budynku przed nadchodzącą zimą. Te działania obejmują między innymi osuszenie konstrukcji budynku oraz parkietów. Tego rodzaju prace stanowią jedynie początek długiej listy zadań mających na celu zachowanie jak największej ilości oryginalnej substancji tego cennego zabytku.

Obecnie trwają jeszcze prace nad dokładnym oszacowaniem strat, które wynikły po pożarze. W zabytkowej willi mieściło się dawniej Muzeum Sztuki Współczesnej i choć prowadzone są śledztwo w sprawie przyczyny pożaru, to jednak nie wyklucza się ewentualności podpalenia.

Nieszczęśliwe wydarzenie miało miejsce we wtorek nocą, 31 października. Ogień strawił część drewnianego budynku datowanego na rok 1898, którego projekt jest dziełem Stanisława Witkiewicza. Najbardziej dotkliwe szkody odnotowano na poddaszu oraz w klatce schodowej. Na szczęście, dzięki szybkiej i skutecznej reakcji strażaków oraz innych osób, które ruszyły na pomoc, udało się uratować większość dzieł sztuki i pamiątek należących do rodziny będącej właścicielem budynku.

Wszystkie zabezpieczone obiekty, w tym między innymi pastele autorstwa Witkacego, zostały przeniesione do magazynów Muzeum Tatrzańskiego. Tam też zostaną poddane niezbędnym pracom konserwatorskim.